Historická odhalení, co tu mohlo být a není aneb Nerealizované projekty Českých Budějovic

Stejně jako jiná města, procházejí i České Budějovice neustálými změnami. Mění je čas, a mění je člověk. Jenže zatímco čas pracuje pomalu a důsledně, lidé si někdy počínají ukvapeně a s menší důsledností.
Mnohokrát už se stalo, stává se a ještě stane, že sebezajímavější a sebelepší záměr není uskutečněn. Vznikne myšlenka,  jsou  nakresleny  plány,  vybráno  místo pro stavbu, v řadě případů i opatřeny peníze, ale nakonec ke stavbě nedojde. Něco se někde zadrhne. Technicky, ekonomicky, politicky, anebo kvůli protestům veřejnosti.
Naštěstí  jsou i nerealizované  projekty ukládány v archivu, a tak můžeme jen žasnout, jak si naši předkové představovali, že promění své město.  Zavřeme-li  oči, s trochou fantazie vidíme, jak rostou nikdy nepostavené chrámy, nemocnice, lázně, divadla, kina, přístavy, mosty, železniční tratě, ba i celé ulice a městské čtvrti. Některé záměry ztroskotaly ve stádiu pouhé myšlenky, na jiné už byla rozkreslena detailní stavební dokumentace.
Vybrané budějovické projekty, na jejichž realizaci nedošlo, si můžete prohlédnout na této výstavě. Ještě mnohé další pak budou obsaženy v připravované knize. Mnoho zajímavých myšlenek bylo v Českých Budějovicích zcela zašlapáno. Na otázku, zda je to dobře nebo špatně, nechť si odpoví každý sám …

Obrázky v příloze 1-4 jsou z mé dlouho očekávané knihy, která bude na vernisáži poprvé představena.

Kniha volně navazuje na mou první (již vyprodanou) knihu, ale je obsáhlejší a obrázky jsou větší.
Je to velká kniha porovnání, která bude určitě vítaným dárkem pro budějovické patrioty, i když přichází na poslední chvíli.

 

nahled-e         plakat-e